Portugal

(República Portuguesa)

Sihtkohaotsing:

 

Sihtriik: Portugal

Ametlik keel: portugali
Pealinn: Lissabon
Pindala: 92 391 km²
Rahvaarv: 10 735 765(2010)
Rahaühik: euro (EUR)
Ajavöönd: GMT +00
Maakood: +351

Viisavaba.

Päike
+15°C
Vesi
+20°C
Kohalik aeg 06:39
 

Portugal on riik Lõuna-Euroopas Pürenee poolsaare lääneosas. Portugali ainus piirinaaber on Hispaania, kellega jagatakse piirijoont idas ja põhjas, lääne ja lõuna poolt piirab riiki Atlandi ookean. Portugali alla kuuluvad veel Atlandisse jäävad Assooride ja Madeira arhipelaagid. Portugalis valitseb lähistroopiline vahemereline kliima sooja ja niiske talvega ning palava ja kuiva suvega.

Portugali aladel elasid algselt ibeerid ja keldid. Umbes poolteist sajandit eKr vallutasid maa roomlased ning nende valitsemisajal moodustati seal Lusitaania provints. Kaheksanda sajandi alguses vallutasid ala araablased ja alates 756 kuulus praegune Portugali ala Cordoba kalifaati. 1139.aastal rajas Afonso I Portugali kuningriigi ning kuulutas pealinnaks Coimbra. Hiljem kujunes riigi majanduslikuks ja poliitiliseks keskuseks Lissabon. 15. sajandil alanud maadeavastustega muutus Portugal suureks koloniaalvõimuks, millel olid suured asumaad Aasias, Aafrikas ja Lõuna-Ameerikas. Kuningriigi aeg sai ümber 1908, mil tapeti kuningas Carlos I ning 1910. aastal kuulutati Portugal vabariigiks. Sõjaväline diktatuur valitses riiki aastatel 1926-1974, peale mida suudeti taastada demokraatlik riigikord ning 1986 liitus Portugal Euroopa Liiduga.

Portugal kuulub 20. enimkülastatud riigi hulka maailmas, võttes iga-aastaselt vastu keskmiselt 13 miljonit välisturisti, sellest tulenevalt on turismi roll majandusharuna järjest kasvava tähtsusega. Põhilised magnetid on Lissaboni linn, kaunid lõunaranniku provintsid Albufeira ja Lagos ning Assoorid ja Madeira saared. Allikas: Vikipeedia

Portugali lipp