Malta

(Repubblika ta' Malta)

Sihtkohaotsing:

 

Sihtriik: Malta

Ametlik keel: malta ja inglise
Pealinn: Valletta
Pindala: 316 km²
Rahvaarv: 417 600(2011)
Iseseisvus: 21. september 1964 Rahaühik: euro (EUR)
Ajavöönd: GMT +01
Maakood: +356
Viisavaba.

Päike
+28°C
Vesi
+17°C
Kohalik aeg 03:26
 

Malta on väike iseseisev saareriik Vahemeres, Sitsiiliast lõunas ja Tuneesiast idas. Kuigi rahvastiku tiheduselt on Malta 6. kohal maailmas on riiki moodustavast seitsmest saarest neli asustamata. Suur osa Malta saare rannikust on kaljune, parimad liivarannad asuvad saare põhjaosas – Meliha Bay ja Golden Bay.

Maltal on lähistroopiline vahemereline kliima, aasta keskmine temperatuur on +19°C, külmem kuu on jaanuar, kõige kuumem august, kõige rohkem sajab detsembris, kõige vähem juulis. Üldistatult võib öelda, et Maltal on kaks aastaaega: kuiv ja kuum suvi ning soe ja niiske talv.

Tänu oma asukohale keset Vahemerd on Malta tuhandete aastate pikkuse ajalooga tsivilisatsioonide ristteel. Riik on olnud asustatud alates umbes 5200. aastast e.m.a., enne foiniiklaste saabumist eksisteeris saartel märkimisväärne eelajalooline tsivilisatsioon. Põhisaarele foiniiklaste antud nimi Malat tähendab turvalist sadamat. Kuni 1964 aastani kuulus malta Briti koloniaalvõimu alla, sellest on tänaseks järgi jäänud vasakpoolne liiklus ja brittidelt üle võetud parlamentaarne riigikord, britte endid elab riigis alla 2%.

Malta köögile on iseloomulikud täidisega road. Mitmed saart vallutanud rahvad on siinsesse kööki oma jälje jätnud, mistõttu leidub siin nii Itaalia, Araabia, Suurbritannia kui ka Põhja-Aafrika roogasid. Malta traditsiooniliste roogade hulka kuuluvad minestrone ja kalasupp, pasta ja taignaroad. Rahvusroaks on jänesehautis, Stuffat Tal-Fenek.

malta lipp