Küpros

(Κυπριακή Δημοκρατία)

Sihtkohaotsing:

 

Sihtriik: Küpros

Ametlik keel: kreeka, türgi
Pealinn: Nikosia
Pindala: 5364 km²
Rahvaarv: 801 900 (2010)
Rahaühik: euro (EUR)
Ajavöönd: GMT +02
Maakood: +357

Viisavaba.

Päike
+33°C
Kohalik aeg 00:39
 

Küprose Vabariik on saareriik Vahemere idaosas, suuruselt kolmas saar Vahemeres. Asub lõunapool Türgist, põhjapool Egiptusest ja Kreekast kagu suunas.

Küprose nimi arvatakse tulenevat vase ladinakeelsest nimest cuprum, kuna saare maapõues on suured vasevarud. Saare floora liigirikkus läheneb kahele tuhandele eri puu-, põõsa- ja taimeliigile, neist 140 liiki on endeemilised. Küprose põhimõtteliselt vihmatu suvi kestab juunist septembri lõpuni, sellele järgneb lühike ja soe, kuid vihmahoogudega sügis oktoobris. Küprose talv – novembrist märtsini – toob endaga kaasa roheluse ning päevane temperatuur kõigub tavaliselt 17-20 kraadi piires.

Vaatamata sellele, et turism on saareriigi üks põhilisemaid elatusallikaid ning seda arendatakse hoolega, hoitakse elus ja kantakse edasi ka saarele omaseid traditsioone. Eriti võib seda näha mägikülades ringi liikudes, kus vanaprouad istuvad teepervel pingil oma käsitööleti ees ja nikerdavad oma kudumite, heegelduste ja muu kallal, mida esivanemad neile õpetanud on.

Küprose tõmbenumbriteks lisaks randadele ja sinisele veele on äri-, veini- ja lõbulinnana tuntud Limassol, kultuurist pakatav Paphos ja rohkem noortele suunatud värskeilmeline kuurort Agia Napa ning selle ümberkaudsed kuurortkülad. Küproselt leiab kaks kummalist nähtust – inimtühja kummituslinna Famagusta ja kahe võimu vahel jagatud pealinna Nikosia, millest osa on jätkuvalt türklaste kontrolli all. Turistil pole sellest aga midagi, sest just Lõuna-Küprose liivastel randade pärast eeskätt kohale lennataksegi.

Küprose lipp