Andorra

(Principat d'Andorra)

Sihtkohaotsing:

 

Sihtriik: Andorra

Ametlik keel: katalaani keel
Pealinn: Andorra la Vella
Pindala: 468 km²
Rahvaarv: 84 500(2008)
Rahaühik: euro (EUR)
Ajavöönd: GMT +01
Maakood: +376

Viisavaba.

Päike
+12°C
Kohalik aeg 06:22
 

Andorra Vürstiriik on 468 ruutkilomeetrine merepiirita riik Lääne-Euroopas, Hispaania ja Prantsusmaa piiril Püreneede mägedes. Nime "Andorra" päritolu on täpselt teadmata ning selle kohta on erinevaid teooriaid. Ühe teooria järgi on see tuletatud araabia sõnast ad-darrah (mets). Kui araablased vallutasid Pürenee poolsaare, olid Püreneede orud väga metsased. Teine teooria lähtub navarra sõnast andurrial (põõsastega kaetud maa). Andorra ajalooline nimi on les Valls d'Andorra ehk Andorra Orud.

Andorra on mägine maa. Üle 2000 m kõrgusi mäetippe on 65, kõrgeim neist on 2946 meetri kõrgune Coma Pedrosa. Madalaim koht on 840 kõrgusel Sant Julià de Lòria lähedal Hispaania piiri ääres. Kõrgete kaljumägedega ümbritsetud kõrgorgude tõttu valitseb Andorras suhteliselt jahe mäestikukliima. Jaanuari keskmine temperatuur on −7 °C. Suvel ulatub temperatuur +26 kraadini.

Andorra rahvastik koondub suuremalt jaolt vürstiriigi suurimasse orgu, millest voolab läbi Valira jõgi ja kus paikneb kaks valda, sealhulgas pealinn Andorra la Vella. Ametlik keel on katalaani keel, kasutusel on ka hispaania keel ja prantsuse keel. Riigiusund on katoliiklus ja umbes 90% andorralasi kuulub katoliku kirikusse. Andorrat peetakse talispordi- ja maksuparadiisiks.

Andorra lipp